Wspinaczka z liną

Wspinaczkę "z liną", czyli z asekuracją, dzielimy na dwa podstawowe rodzaje:

1. Pierwszy (i w zasadzie ten właściwy) to wspinaczka "na prowadzeniu" lub też "z dołem" czy "na ekspresach"

Wspinaczka a prowadzeniu

Polega na tym, że wspinający się przywiązany do liny z jednej strony wchodzi po skale (ściance) zaczepiając ją coraz wyżej na tzw. punktach asekuracyjnych), do których to są przymocowane ekspresy ).

Druga osoba jest poprzez przyrząd asekuracyjny zaczepiona do drugiego końca liny, która jest popuszczana przez osobę asekurującą w miarę wspinania się osoby na skale.

Jest to ciekawszy i bardziej emocjonujący sposób wspinania się (tym samym bardziej niebezpieczny) ponieważ odpadnięcie od skały kończy się bardzo często lotem do momentu, w którym lina go powstrzyma. Lot ten jest tym dłuższy im dalej od ostatniego punktu asekuracyjnego odeszliśmy.

2. Drugi sposób to wspinaczka "na wędkę"

Wspinanie na wędkę

Polega na tym, że lina jest od razu przewieszona u samej góry ściany czy też skały, na którą się wspinasz. Jest używany głównie w czasie treningów oraz na skałach, ale tylko wtedy, gdy ktoś wczewśniej wszedł już na górę i zawiesił ową "wędkę".

Sposób asekuracji jest bardzo podobny, przy czym ten sposób wspinania się jest właściwie całkkowicie bezpieczny (jeżeli tylko osoba asekurująca jest w miarę odpowiedzialna :).

Asekuracja "na wędkę" jest stosowana zawsze podczas wspinania się na czas.