Sprzęt do wspinaczki

Buty do wspinaczki - jest to element wyposażenia, który należy zdobyć jako pierwszy, gdy się już wie, że wspinaczka to właśnie Ten! sport. Ponieważ cena butów do wspinaczki waha się w granicach od 200 do 450 zł należy wiedzieć na co zwrócić uwagę przy zakupie.

Podstawowym kryterium ich wyboru powinien być przede wszystkim rozmiar. Może to niektórych zaskoczy, ale powinny one być 2-3 numery za małe! Dobrą oznaką tego, że buty są właściwego rozmiaru jest chęć zwrócenia ich do sklepu i wymiany na większy rozmiar :) Reszty parametrów trzeba się dopytać konkretnie u sprzedawcy, a ostateczny wybór będzie zależał głównie od zasobności portfela.

Buty do wspinaczki

Woreczek na magnezję - równie podstawowy co buty element wyposażenia. Na szczęście nie jest równie kosztowny (cena ok. 50 zł). Można go wykonać także samemu. Służy do przechowywania magnezji (higroskopijnego białego proszku), która jest używana by zapobiec poceniu się rąk i zwiększa przyczepność (tarcie) do skały.

Woreczek na magnezję

Uprząż - również należy do podstawowego wyposażenia wspinacza, ale z jej pożyczaniem nie ma większego problemu, więc jej zakup można odłożyć na później. Jest to przyrząd, który wraz z liną stanowi elementarne wyposażenie asekuracyjne. Ceny uprzęży firmowych wahają się w granicach od ok. 150 do 400 zł. Są też tacy, którzy wspinają się w uprzężach własnej produkcji, ale początkującym tego nie polecamy :).

Uprząż wspinaczkowa

Lina - ten element wyposażenia jest zdecydowanie najdroższy, ale jednocześnie jej zakup jest właściwie jednym z ostatnich jakiego trzeba będzie dokonać. Wybór liny jest dość trudny i zawsze należy się dobrze zorientować przed jej zakupem, gdyż cena liny waha się w granicach od ok. 400 do 800 zł. Wyróżniamy liny statyczne (tylko do wspinaczki na wędkę) i liny dynamiczne, mające na celu amortyzację w przypadku odpadnięcia (przeznaczone głównie do wspinaczki na prowadzeniu).

Lina do wspinaczki

Karabinek - tudzież "karabińczyk" (choć nie jest to nazwa poprawna), jest przyrządem asekuracyjnym używanym wraz z przyrządem zjazdowym (np. ósemkaą) do asekuracji zarówno przy wspinaczce na wędkę jak i "z dołem".

Karabinek

Ósemka - nieodzowny przyrząd przy zjazdach, służy również do asekuracji "z dołem" i "na wędkę", chociaż niektórzy wolą używać innych przyrządów, gdyż ósemki mają tendencję do skręcania liny.

Ósemka

Ekspres - są to dwa małe karabinki połączone taśmą, z których jeden wpina się do punktu asekuracyjnego w ścianie (tzw. spitu), a w drugi wpina się linę podczas wspinaczki "z dołem".

Ekspres

To tyle jeśli chodzi o podstawowy sprzęt do wspinaczki.

Powodzenia w kompletowaniu!